НАЈАВЉЕНА ПРОСЛАВА 79 ГОДИНА НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА „СТЕРИЈА“
09.02.2024
У Народном позоришту „Стерија“ данас је на конференцији за медије најављено обележавање 79 година постојања Народног позоришта „Стерија“ и нова премијера. На конференцији су говорили др Трајан Качина, члан Градског већа за културу, Иван Ђорђевић, в.д.директора Народног позоришта „Стерија“, редитељка најновије најављене представе вршачког позоришта Александра Урошевић, глумице ансамбла Јована Божић и Тамара Тамчи Тоскић, као и сценографкиња Софија Лучић.

Др Качина исказао је задовољство запосленима у позоришту и свима који су били укључени у реализацију најновије представе, истакавши такође с тим у вези и значај Народног позоришта „Стерија“ као институције свих грађана: „ У име Града могу да вам кажем да Народно позориште „Стерија“ напредује из дана у дан зато што је то позориште свих нас, позориште свих грађана Вршца и не само Вршца, наравно. Наставићемо да се бринемо о овој нашој градској установи која има и традицију и историју и које у складу са тим јако добро ради свој посао. Циљ нам је да програм буде што бољи, док ће Град Вршац као и до сада наставити да пружа подршку и у даљем развоју“.

Иван Ђорђевић, в.д. директора Народног позоришта „Стерија“ исказао је захвалност за више него добру комуникацију са оснивачем и локалном самоуправом Града Вршца и подсетио је овом приликом и на подршку Министарства културе РС и Покрајинског секретаријата за културу јавно информисање и односе са верским заједницама, која је омогућила да у вршачко позориште у протеклих неколико година буде уложено 53,6 милиона динара. Та улагања отворила су могућности да се у потпуности обнови ентеријер барокне главне сале, да се обнови светлосна, тонска и опрема за видео пројекцију, као и реконструкција крова позоришне зграде која је у току. Ђорђевић је такође подсетио на историјат вршачког театра и традицију обележавања Дана позоришта у Стеријином граду: „Министарство просвете 1920. на чијем се челу налазио Бранислав Нушић, донео је одлуку да се у Банату, у Вршцу, оснује професионално позориште Покрајнско банатско позориште „Стерија“. То је вишезначан и важан догађај наше културе, јер можемо рећи да је први „споменик“ Стерији у част у Вршцу подигао његов најдостојнији наследник драмског, а пре свега комедиографског пера, сам Нушић“. Покушај оснивања Покрајинског банатског позоришта „Стерија“ је успео, али је након две године ово позориште затворено. Поново је основано након Другог светског рата 1945. под називом који и данас носи – Народно позориште „Стерија“. Међу оснивачима био је и Васко Попа. Народно позориште „Стерија“ у Вршцу основано је 2. јануара 1945. године, а прву премијеру Стеријиног Кир Јање извело је 10. фебруара исте године. Од тада до данас, на тај дан вршачко позориште слави свој Дан позоришта.

„Традиција прославе Дана позоришта у Вршцу у првим годинама након оснивања било је обележено премијерним изведбама Стеријиних дела. Тако ће бити и ове године када се слави 79 година постојања, а за ту прилику биће изведена једна од мање познатих комедија оца српске драме. Из Стеријине ризнице извучено је дело које су дуго у својој сенци држали Покондирена тиква и Кир Јања, Зла жена, Лажа и паралажа и Женидба и удадба, па ће позоришна публика у Вршцу по први пут имати прилику да погледа комедију Симпатија и антипатија или Чудновата болест, коју је на сцену поставила млада редитељка Александра Урошевић“, навео је Ђорђевић. Ово дело написано је 1841. или 1842. године, а изведено је први пут на сцени Театра на Ђумруку 14. маја 1842. године. На вршачкој позоришној сцени било је у поставци Милутина Каришика давне 1956, па је вршачка публика више не памти.

У Симпатији и антипатији или Чудноватој болести, Стерија тематизује лукаву досетку девојке Агнице, која кроз тобожњу чудновату психичку болест, услед које је одједном постала видовита, поучи и уразуми тврдокорне родитеље, оца Самуила Црнокравића и мајку Марту, да опросте њеном младићу Димитрију због којег су две породице биле у дугогодишњем сукобу. У најновијој верзији ове дуго година запостављене Стеријине комедије у редитељском тумачењу Александре Урошевић играју Тамара Тамчи Тоскић као Марта, Иван Ђорђевић као Самуило Црнокравић, Јована Божић као Агница, Срђан Радивојевић као служитељ Аврам, Јована Андрејевић Грујић као служавка Тода, Моника Болдовина Бугле као Доктор Макаријус и Милош Ђуровић као Димитрије. „Ово је једно од ретких Стеријиних дела у коме главном женском лику није одузета слободна воља и у коме она не чини само оно шта се од ње очекује, већ постиже све што жели“, истакла је редитељка Александра Урошевић и додала да је кроз процес рада тежила томе да ово дело учини актуелним за савременог гледаоца, а посебно за младу публику. Глумица Јована Божић која тумачи главну улогу Агнице говорила је о процесу рада током којег их је, како је рекла, Стерија успео да испирише глумце да се заиграју и додала да се нада да ће и публика то осетити.

У фоајеу Народног позоришта „Стерија“ у склопу обележавања Дана позоришта постављена је и сценографска изложба ауторке Софије Лучић која је говорила о концепту своје поставке: „У питању је изложба сценографских експоната омиљених представа вршачке публике које годинама уназад креирамо за наше две сцене – и српске и румунске. Концепт је креиран посебно за младе који много времена проводи у сфери дигиталног света, често се и радо фотографишу и објављују на друштвеним мрежама. Овом изложбом желимо да им дамо подстицај да се понекад фотографишу и у Народном позоришту „Стерија“ и те фотографије и утиске поделе, а изложба ће бити отворена и након Дана позоришта“, истакла је Лучић.

Дан позоришта „Стерија“ биће обележен у суботу 10. фебруара са почетком у 20 часова, када ће после свечане конферансе бити одиграна премијера најновије вршачке представе. Након тога ће, традиционално, истакнутим члановима позоришног колектива бити додељене годишње награде.