14.03.2024
У Народном позоришту „Стерија“ почела је акција под називом „Позориштем ка образовању младих“. У оквиру ове акције ансамбл вршачког позоришта изводиће Стеријину комедију „Симпатија и антипатија или Чудновата болест“ у режији Александре Урошевић. Циљна група ове акције су млади са територије Града Вршца, па ће ову Стеријину комедију имати прилику да виде ђаци свих средњих и старијих разреда основних школа. Акција се спроводи у сарадњи између Народног позоришта „Стерија“ , локалне самоуправе и просветник радника, а координатор је Мирослав Лепир, члан Градског већа за образовање.
Основна идеја јесте да се млади Града Вршца ближе упознају са културном традицијом Вршца са акцентом на позоришну историју родног града „оца српске драме“. Дело које је за ову прилику одабрано има потенцијал да ту идеју оствари јер је основни мотив изабраног дела лукавство младе јунакиње која успева у томе да њена визија сопствене будућности на крају буде остварена - тријумф младих заправо и јесте тема. Редитељка Александра Урошевић истакла је да је пред ансамблом и уметничким сарадницима било наизглед једноставно штиво и да дело има и много скривених порука којима се она са глумцима кроз овај комад бавила. „Ово је једно од ретких Стеријиних дела у коме главном женском лику није одузета слободна воља и у коме она не чини само оно шта се од ње очекује, већ постиже све што жели, а то је у овом случају љубав“, истакла је редитељка. „Боже мој, сваки се дан моде измишљавају, а нико неће да заведе обичај, да се старији не мешају у чувства девојке. Овако морамо сироте да се осећамо, како се вами хоће, то јест, кад се ви љутите, да се и ми љутимо, и кога ви милујете, онога да и ми милујемо“, говори нам Стеријина Агница, главна јунакиња ове мање познате комедије родоначелника српске драме рођеног у Вршцу.
„Овај повратак Стеријиној комедији посебно нас инспирише јер нас на најлепши могући начин повезује са великаном чије име наша позоришна кућа носи и чије име проноси славу о нашем граду. Увек је занимљиво враћати се Стеријиним делима, а нама, позоришним ствараоцима његовог родног града, то је изазов више. У овом случају, и пред публиком је подстицај, јер ће поново имати прилику да се приближи Стеријином делу, али из сасвим другог угла“, истакао је Иван Ђорђевић, в.д.директора НП „Стерија“ и додао да би вршачко позориште требало да у сваком тренутку на репертоару има бар једно Стеријино дело.
У Симпатији и антипатији или Чудноватој болести, Стерија тематизује лукаву досетку девојке Агнице, која кроз тобожњу чудновату психичку болест, услед које је одједном постала видовита, поучи и уразуми тврдокорне родитеље, оца Самуила Црнокравића и мајку Марту, да опросте њеном младићу Димитрију због којег су две породице биле у дугогодишњем сукобу. Знајући да је Стерија стварао под утицајем већ остварених европских драматичара, можемо само да претпосатвимо да мотив сукобљених породица можда потиче из Шекспирове трагедије Ромео и Јулија. Стерија дакле, можда трансформишући трагедију у комедију, прилагођава ту врсту сукоба менталитету публике за коју ствара и свађа „скоројевићевску“ породицу Црнокравић и породицу њиховог будућег зета Димитрија.
Стерија у предговорима својих комедија често расправља о природи комичног, о васпитној улози смеха или о друштвеним околностима које су биле подстицај или сметња за настанак појединих дела. Он често наглашава дидактичку функцију комедије тако што истиче да је циљ његовог писања био "исправленије", а мисао водиља "да у шали казана истина више него сува материја дејствује", при чему се човек "најлакше поправити даје кад се сам својим будалаштинама смејати почне". Дело Симпатија и антипатија или Чудновата болест написано је 1841. или 1842. године, а изведено је први пут на сцени Театра на Ђумруку 14. маја 1842. године. На вршачкој позоришној сцени било је у поставци Милутина Каришика давне 1956, док је према овом Стеријином делу 1995. Здравко Шотра режирао ТВ драму. Поново постављајући ово запостављено дело у Вршцу и обраћајући се првенствено младој публици под слоганом „Позориштем ка образовањем младих“ враћамо се и Стеријиној мисији да позориштем просвећује публику.
У најновијој верзији ове Стеријине комедије играју Тамара Тамчи Тоскић као Марта, Иван Ђорђевић као Самуило Црнокравић, Јована Божић као Агница, Срђан Радивојевић као служитељ Аврам, Јована Андрејевић Грујић као служавка Тода, Моника Болдовина Бугле као Доктор Макаријус и Милош Ђурпвић као Димитрије, а премијера је била на вршачки Дан позоришта 10. фебруар 2024. У оквиру акције „Позориштем ка образовању младих“ представа је изведена за ђаке Гимназије, а потом и за ђаке вршачке Пољопривредне школе. До краја школске године изводиће се и за друге ђаке, а циљ јесте да буде обухваћен што већи број младих.