Светски Дан позоришта обележава се сваког 27. марта на иницијативу Међународног позоришног института од 1961. године. На тај дан у свету национални центри Међународног позоришног института и читава међународна позоришна заједница организује позоришне манифестације, од којих је најважнија традиционална међународна порука коју, на позив ИТИ-ја, пише позоришна личност светског угледа. Ове године поруку је упитио Јун Фосе (1959), норвешки драмски писац, а наслов његовог текста био је „Уметност је мир“. Он је у својој поруци причао о моћном потенцијалу уметности да уважава различитости свих врста које постоје међу људима – од боје коже, преко религије, до идеологије и политичког опредељења, апелујући да уметност те разлике треба и може да победи, уништи и људе уједини кроз мир.
У Народном позоришту „Стерија“ овај међународни театарски празник обележен је отварањем нове камерне сцене чији је назив „Кибицфенстер код Стерије“, а потом је изведена премијера представе „Последњи тренуци краља Александра и краљице Драге“ по тексту Радомира Путника, а у режији Снежане Удицки. Након традиционалног читања овогодишње поруке поводом Светског дана позоришта, симболичним пресецањем врпце у име Града Вршца, сцену је отворио др Трајан Качина, члан Градског већа за културу. У свом говору он је тренутак отварања нове позоришне сцене описао као догађај од велике важности за позориште и културни живот града, захваливши се свима који су допринели том успеху – директору позоришта који је имао визију и преданост за овакав пројекат, спонзорима који су помогли његову реализацију, позоришним уметницима који су за ту прилику са пуно љубави радили на новој премијери и публици која је на најлепши начин, попунивши нову позоришну салу до последњег места поново показала поверење и подршку. „Реализација овог пројекта је још један доказ да је у Вршцу културни живот, а нарочито позоришни, константно у фокусу интересовања, напретка и инвестиција. Када је у питању НП „Стерија“, на иницијативу садашњег састава локалне самоуправе и уз помоћ Министарства културе, Покрајинског секретаријата за културу и наравно Града Вршца, најпре је у вредности од 11,2 милиона динара реновирана велика сцена, да би пре две године опремили позориште најмодернијом аудио-визуелном опремом у вредности од 32,6 милиона, док се у пројекат реконструкције крова који је тренутно у току улаже се 9,6 милиона“, рекао је др Качина и додао да ће представници локалне самоуправе наставити да воде политику напретка у свакој сфери, а нарочито у култури је је Вршац пре свега град културе.
Након свечаног отварања сцене уследила је премијера чувене драме Радомира Путника, једног од најплоднијих српских драматурга и театролога који је део свог живота и образовања провео у Вршцу, а својим несебичним преданим радом у области позоришне уметности као један од најзнаменитијих живих стваралаца остао заувек везан за Стеријин град, али и град своје младости. Иако је највећи део професионалног живота и рада провео у Београду где је у Народном пзоришту био директор драме, а на Телевизији Београд уредник драмског програма, Вршцу се увек враћао и са посебном пажњом помагао његовом културном развитку. Град Вршац му се за тај допринос 2017. одужио доделом награде за животно дело, док му се Народно позориште „Стерија“ у репертоарском смислу, вратило након 32 године. Вршачкој позоришној публици први пут се представио делом Трактат о кафици, 1972. док је драма за децу Баца Ица и његова Мица, било постављено 1982. Последњи пут се на репертоару Народног позоришта „Стерија“ нашао 1992. када је Милован Новчић поставио његову драму Климактеријум. На позив НП „Стерија“ 2024. да се неком његовом драмом отовори нови простор у оквиру вршачке позоришне зграде, понудио је своју драму Последњи тренуци краља Александра и краљице Драге коју је као прву представу за „Кибицфенстер код Стерије“ режирала Снежана Удицки.
Простор који је ове позоришне сезоне постао нова камерна сцена, налази се на самом улазу у Народно позориште „Стерија“, десно од билетарнице, а до недавно је био у функцији магацина. У претходним деценијама био је изнајмљиван и као књижара, а први пут као позоришни простор отворен је у сезони 1980/81. под називом „Кибицфенстер театар“ када је управник био Драгомир Јерковић. „Кибицфенстер театар“ отворен је 9. новембра 1980. у време када су почели „Стеријини дани“, а на отварању су наступили вршачки глумци Томислав и Радмила Пејчић, Милан Бурсаћ, Бојана Малкановић Удицки и Никола Симијановић. Рада Ђуричин, као гошћа из Београда, за ту прилику извела је монодраму „Страх од летења“ Ерике Јонг.
Камерна сцена „Кибицфенстер код Стерије“ отворена је у част Светског дана позоришта 2024. уз поруку нобеловца Јуна Фосеа и позив на мир и уметничко стварање. Отварањем овог позоришног простора Народно позориште „Стерија“ добило је, поред Велике сцене у барокној сали, Мале сцене „Томислав Пејчић“ и трећу сцену са 50 места која ће као мултифункционална сцена бити погодна за различите догађаје и позоришна практична истраживања у области камерног, амбијенталног, инклузивног, интерактивног позоришног израза и за многе друге приступе у којима је однос између публике и извођача смештен у блискији контекст који на тај начин отвара могућности за интензивније и изражајније доживљаје и искуства како глумаца, тако и гледалаца.