ОСВРТ НА 2024. НАРОДНОГ ПОЗОРИШТА „СТЕРИЈА“ - ИНТЕНЗИВАН РАД И ЗНАЧАЈНИ РЕЗУЛТАТИ
Календарске године 2024. Народно позориште „Стерија“ је интензивно радило и остварило значајне резултате. Циљеви у програмском, репертоарском и продукцијском смислу су у највећем могућем обиму остварени, а захваљујући томе, запажа се и велики број гостовања и учешћа на различитим позоришним фестивалима. Народно позориште „Стерија“ је у минулој календарској години гостовало на 10 фестивала са 6 различитих представа, а освојена је и једна специјална награда на 31. Међународном фестивали класике „Вршачка позоришна јесен“.
Имали смо седам (7) премијера, осам (8) гостујућих представа и велики број различитих гостујућих догађаја са којима смо током године забележили укупно 105 дешавања. Сходно томе, бележи се и веома изражена посећеност Народног позоришта „Стерија“ у 2024. Укупан број публике не рачунајући 31. Међународни фестивал класике „Вршачка позоришна јесен“ јесте 15 878 гледалаца. Представе у домаћој продукцији погледало је 4872 гледаоца, а гостујуће 3422. Изведбе старих представа Професионалне сцене на румунском језику посетило је 97 гледалаца, док је гостујуће догађаје гледало 7488 људи. Међу представама домаће продукције најпосећеније су биле Стеријина „Симпатија и антипатија“ у режији Александре Урошевић и представа за децу према тексту Јована Јовановића Змаја „Пресрећна Кафина“ у адаптацији и режији Бојане Иванов Ђорђевић.
Следи сажети преглед активности позоришног колектива током претходне године и пресек резултата који су постигнути по месецима.
ЈАНУАР
Јануар је био у знаку радова на реконструкцији кровне конструкције, репарације Велике сцене и радова и активности на отварању Камерне сцене „Кибицфенстер код Стерије“. У исто време радило се на припремама репертоара и програма за обележавање Дана позоришта.
ФЕБРУАР
Традиција прославе Дана позоришта у Вршцу у првим годинама након оснивања била је обележена премијерним изведбама Стеријиних дела. Тако је било и ове године када смо прославили 79 година постојања. За ту прилику изведена је једна од мање познатих комедија оца српске драме из чије је ризнице извучено дело које су дуго у својој сенци држали „Покондирена тиква“ и „Кир Јања“, „Зла жена“, „Лажа и паралажа“ и „Женидба и удадба“. Реч је о комедији „Симпатија и антипатија или Чудновата болест“. Ово дело написано 1841, а изведено први пут на сцени Театра на Ђумруку, на вршачку позоришну сцену поставила је млада редитељка Александра Урошевић.
У најновијој инсценацији ове Стеријине комедије играју Тамара Тамчи Тоскић као Марта, Иван Ђорђевић као Самуило Црнокравић, Јована Божић као Агница, Срђан Радивојевић као служитељ Аврам, Јована Андрејевић Грујић као служавка Тода, Моника Болдовина Бугле као Доктор Макаријус и Милош Ђурпвић као Димитрије. Пред пуним гледалиштем премијером ове представе 10.фебруара обележена је 79 година постојања вршачког театра. Свечаности у барокној сали претходила је сценографска изложба у фоајеу. Након премијере свечаност је настављена доделом традиционалних признања истакнутим радницима Народног позоришта „Стерија“ . Ове године три лауреаткиње – Маја Јакшић, организаторка позоришта, Софија Лучић, сценографкиња и Јована Божић, глумица, награђене су за посвећен и марљив рад, али и резултате који су допринели функционисању и угледу позоришта.
Убрзо после премијере наставља се рад на новим пројектима на сцени и ван ње, којима ће програм бити додатно унапређен, а амбијент позоришне зграде освежен.
После 32 године, дело Радомира Путника враћа се на вршачку позоришну сцену – дуодраму "Последњи тренуци краља Александра и краљице Драге" поставиће редитељка Снежана Удицки, док ће у насловним улогама бити Милош Ђуровић као Александар Обреновић-краљ Србије и Тамара Тамчи Тоскић као краљица Драга. Прва проба била је 12. фебруара, а премијера је заказана за 27. март, Светски дан позоришта. Овом премијером биће отворена нова камерна сцена „Кибицфенстер код Стерије“ у којој ће ова представа наставити свој живот.
МАРТ
Март је био посвећен радовима на отварању нове сцене у оквиру Народног позоришта „Стерија“, припремама за обележавање Светског дана позоришта, али и наставку развијања активности у оквиру Дечје и омладинске сцене. У оквиру те сцене већ до сада је остварено две велике премијере сада већ култних дечјих представа које редовно пуне вршачко позоришно гледалиште, активно радећи са најмлађом публиком али и извођачима, мотивишући их да прате и учествују у културном животу свог града. Ансамбл ове сцене изведбом представе Душка Радовића „Капетан Џон Пиплфокс“ у режији Бојане Иванов Ђорђевић обележава и 20. март – Светски дан позоришта за децу, које је покренуто са намером да се подигне видљивост и скрене пажња на значај позоришне уметности у детињству и одрастању и њен допринос оснаживању друштва. Подсетимо да је Народно позориште „Стерија“ поштујући таква начела обновило чланство и сарадњу са АСИТЕЖ-ом.
У марту је спроведена акција под називом „Позориштем ка образовању младих“ у оквиру које ансамбл вршачког позоришта изводи Стеријину комедију „Симпатија и антипатија или Чудновата болест“ у режији Александре Урошевић. Циљна група ове акције су млади са територије Града Вршца, а спроводи се у сарадњи између Народног позоришта „Стерија“ , локалне самоуправе и просветних радника, док је координатор Мирослав Лепир, члан Градског већа за образовање.
У Народном позоришту „Стерија“ међународни театарски празник обележен је отварањем нове камерне сцене чији је назив „Кибицфенстер код Стерије“, а потом је изведена премијера представе „Последњи тренуци краља Александра и краљице Драге“ по тексту Радомира Путника, а у режији Снежане Удицки. Након традиционалног читања актуелне поруке поводом Светског дана позоришта, симболичним пресецањем врпце у име Града Вршца, сцену је отворио др Трајан Качина, члан Градског већа за културу.
27. марта, Камерна сцена „Кибицфенстер код Стерије“ отворена је у част Светског дана позоришта 2024. уз поруку нобеловца Јуна Фосеа и позив на мир и уметничко стварање. Отварањем овог позоришног простора Народно позориште „Стерија“ добило је, поред Велике сцене у барокној сали, Мале сцене „Томислав Пејчић“ и трећу сцену са 50 места која ће као мултифункционална бити погодна за различите догађаје и позоришна практична истраживања у области камерног, амбијенталног, инклузивног, интерактивног позоришног израза и за многе друге приступе у којима је однос између публике и извођача смештен у блискији контекст који на тај начин отвара могућности за интензивније и изражајније доживљаје и искуства како глумаца, тако и гледалаца.
АПРИЛ
Април је обележило отварање новог простора за програме у оквиру позоришне зграде. У фоајеу Народног позоришта „Стерија“ у приземљу отворена је „Читаоница код Стерије“ са поставком под називом „Кутак Васка Попе“. Овај садржај остварује се у сарадњи са КОВ-ом (Књижевном општином Вршац) чији су експонати у виду књига и презентације делатности ове значајне изадавачке куће изложени уз аутентични намештај који је Васко Попа, један од оснивача вршачког Позоришта, унео у КОВ који је овај песник такође основао и био његов први председник.
У априлу 2024. Народно позориште „Стерија“ враћа се после више од 40 година издавачкој делатности. Последња обимнија публикација која се тиче историје вршачког позоришта у чијем је издавању учествовало Народно позориште „Стерија“ објављена је 1981. Тада је своје прво и једино издање добила Монографија о Народном позоришту „Стерија“ од 1945. до 1975. У 2024. објављује се Прва монографија о глумцу Народног позоршта „Стерија“ – ИВАН ВУКОВ и промовише 18. априла. Тим поводом се и простор позоришног фоајеа у приземљу отвара као „Позоришна читаоница код Стерије“, са идејом да се комуникација са публиком учини приснијом уз отварање богатог фонда књига и публикација о позоришној уметности за читање свим заинтересованим посетиоцима.
У априлу се посвећујемо и хуманитарним активностима. 28. априла са почетком у 11 часова Народно позориште “Стерија” организује хуманитарну акцију за младог Вршчанина Стефана Ђукића који је оболео од ретке болести и започео лечење у Истанбулу. Ансамбл Дечје и омладинске сцене изводи представу Бранка Ћопића “Јежева кућица”, улаз у позориште је слободан, док се донације и хуманитарни прилози прикупљају на улазу у салу у наменској кутији за помоћ.
У априлу у Народном позоришту “Стерија” почиње реализација пројекта под називом “100 година Коштане” у оквиру којег је, осим продукције представе у режији Владимира Лазића, предвиђен и интерактивни едукативни програм за младе Вршца који ће моћи да се и пре гледања представе упознају са значајем и могућим актуелним значењима једног од најизвођенијих драмских дела на нашим просторима. Пројекат је креиран с обзиром на чињеницу да се у 2024. навршава тачно сто година од првог објављивања најизвођенијег драмског дела које је осим на класичним позоришним репертоарима присутно у образовном плану и програму наше земље. Осим продукције централне представе пројекат има за циљ да култно дело прве половине 20. века приближи младој публици. Станковић је ово дело написао када је имао око 24 године, али га је више пута преправљао све до коначне верзије коју је објавио као засебну књигу 1924. године. Имајући у виду овај циљ пројекта, у процес рада укључују се млади играчи ГКУД-а „Лаза Нанчић“ који имају прилику да први пут сарађују у оквиру професионалног позоришног пројекта и на тај начин уче и прошире своја позоришна и извођачка искуства.
МАЈ
У недељу 19. маја са почетком у 20 часова Народно позориште “Стерија” представило се на сцени београдског Битеф театра представом “Последњи тренуци краља Александра и краљице Драге”, коју је према тексту Радомира Путника режирала Снежана Удицки.
Град Вршац, Српска Православна Епархија Банатска и Српска Православна Црквена Општина, у недељу 26. маја, обележили су 430 година од мученичког страдања и 30 година од канонизације Светог свештеномученика Теодора Вршачког.
Подршку овој свечаности дало је и Народно позориште “Стерија” које је том приликом одликовано Орденом Светог Теодора Вршачког, највишим одликовањем Српске православне Епархије банатске. Позориште је одликовао Његово Високопреосвештенство Митрополит банатски господин Никанор за показану ревност, труд и несебичну љубав према народу, светињама цркава и манастира Српске Православне Цркве, а орден је примио Иван Ђорђевић, глумац и в.д. директора Народног позоришта “Стерија”.
Мај је обележило рекордно интересовање публике за вршачку „Коштану“ која настаје као завршни део пројекта „100 година Коштане“.
У уторак 28. маја публика коначно има прилику да гледа премијерно извођење представе “Коштана - Сан/Ерос/Грех” према тексту Боре Станковића, у режији Владимира Лазића, а карте за премијеру распродате су две недеље раније.
Глумачки ансамбл Народног позоришта “Стерија” добио је појачање. Млада глумица Корина Троћа од маја месеца постаје члан вршачког ансамбла.
Представа за децу “Камена срца” према тексту Марине Миливојевић Мађарев, у режији Бојане Иванов Ђорђевић, уз сценографију и костим Софије Лучић, музику Снежане Милановић и сценски покрет и кореографију Александре Пејић, уврштена је у селексију најстаријег позоришног фестивала на нашим просторима, Сусрета професионалних позоришта Војводине, који ће 73. пут бити одржан од 28. септембра до 4. Октобра у Суботици.
ЈУН
Представом "Капетан Џон ПИПЛФОКС" према тексту Душка Радовића, у адаптацији и режији Бојане Иванов Ђорђевић, а у изведби ансамбла Дечје и омладинске сцене Народног позоришта "Стерија", у суботу 01.јуна, обележен је крај прве сезоне новоосноване вршачке дечје сцене. Она је при Народном позоришту "Стерија" основана са циљем да едукује и развија најмлађу публику али и да своје полазнике методама примењеног позоришта оснажује да се и сами креативно изразе и остваре на сцени, да критички промишљају свет око себе и активно учествују у културном животу свог града. Дечја и омладинска сцена Народног позоришта "Стерија" званично је отворена у оквиру Дечје недеље 15.октобра под слоганом "Породица као инспирација" и као таква добила подршку Министарства за породицу Републике Србије.
Као и у свим другим позориштима, у јуну се обележава крај позоришне сезоне и улази у припреме за предстојећу.
ЈУЛ
У недељу 14. јула 2024. са почетком у 18 сати Монографија о Ивану Вукову представљена у његовом родном граду, у Народној библиотеци „Стојан Трумић“ у Тителу. Тог дана навршило се 100 година од рођења Ивана Вукова који је у локалној позоришној историји остао упамћен као глумац и управник који је 1954. спречио затварање Народног позоришта „Стерија“ пред кризом која је покосила позоришта у другим мањим градовима. Дао је и допринос развоју позоришта у Панчеву, али и Народном позоришту Приштина у чијем је оснивачком одбору и првом глумачком ансамблу био. На промоцији „Прве монографије о вршачком глумцу – Иван Вуков“ говорили су Иван Ђорђевић, глумац и в.д. директора Народног позоришта „Стерија“, дизајнерка и графичка уредница књиге Софија Лучић и ауторка књиге Бојана Иванов Ђорђевић.
АВГУСТ
Припреме за предстојећу позоришну сезону.
СЕПТЕМБАР
Вршчанка Рада Ђуричин, прослављена југословенска и српска глумица и дугогодишња чланица ансамбла Југословенског драмског позоршта, преминула је у Београду, у 91. години. Народно позориште „Стерија“ отворило је и Књигу сећања за Раду Ђуричин која је у фоајеу позоришта у приземљу , у „Кутку Васка Попе“, доступна свим суграђанима који имају потребу да се опросте и запишу своје успомене и сећања на прослављену и вољену Вршчанку.
Нову позоришну сезону Народно позориште „Стерија“ обележава радно, а прва премијера у 80. сезони вршачког театра биће у знаку омажа најзначајнијем српском песнику за децу Јовану Јовановићу Змају, од чије се смрти у 2024. навршава 120. година. Ансамбл је на окупу, радови на припреми сценографије, костима и музике увелико трају, а
прва премијера у сезони 2024/25. заказана је за 27. септембар. Интерактивна представа за децу и одрасле „Пресрећна Кафина“ настаје на основу текста „Несрећна Кафина“ Јована Јовановића Змаја, јединог његовог драмолета у стиховима, у деловима објављиваног у „Невену“ 1881. Ова „Чика Јовина смешно-жалосна игра за лутке коју могу играти и деца“.„Пресрећна Кафина“ у адаптацији и режији Бојане Иванов Ђорђевић, уз сценографију и костим Софије Лучић и композитора музике за представу Драгана Ђокоћа, јесте интерактивна представа за децу и одрасле са елементима мјузикла, а обраћа се свим узрастима и старосним групама, баш како је то чинио и Чика Јова Змај.
Народно позориште „Стерија“ у својој јубиларој сезони 2024/25, осамдесетој по реду, у само 35 дана, бележи рекордан број фестивала на којима ће се представити како стручној јавности која репрезентује и конципира те фестивале, тако и фестивалској публици широм земље и у суседним републикама.
Наиме, селектори чак 8 различитих фестивала уврстили су 6 представа вршачког позоришта у своје програме, па ће радници вршачког театра у своју позоришну кућу представити на Фестивалу примењеног позоришта у Новом Саду, на 72. Сусретима професионалних позоришта Војводине у Суботици, на македонском фестивалу „Свети Јоаким Осоговски“ у Кривој Паланци, на зајечарском Фестивалу малих позоришних форми, на Међународном фестивалу класике „Вршачка позоришна јесен“, на новосадском Фестивалу „Упад“, на Фестивалу позоришта за децу у Лазаревцу и на београдском фестивалу ФАС.
Прво фестивалско учешће је 26. септембра. Народно позориште „Стерија“ отвара други по реду Фестивал примењеног позоришта који се одржава у Културној станици „Барка“ у Новом Саду, а организује га новосадска Академија уметности. На овом фестивалу вршачки ансамбл изводи итерактивну представу за децу и одрасле Бојане Иванов Ђорђевић „Позоришна лабораторија“, док у оквиру програма округлих столова стучњака презентује рад са децом и младима уз примену метода примењеног позоришта у оквиру Дечје и омладинске сцене НП „Стерија“.
28. септембра 1793. У Вршцу одржана је прва представа на српском језику на нашим просторима, а извели су је ђаци Граматикалне школе вођени учитељем Михајлом Крекићем у простору који је у склопу данашње ОШ „Вук Караџић“. Овај значајан датум спрске позоришне историје Народно позориште „Стерија“ обележило је и 2024. дан раније премијером интерактивне представе за децу „Пресрећна Кафина“ према тексту Јована Јовановића Змаја, у адаптацији и режији Бојане Иванов Ђорђевић, у извођењу вршачког позоришног ансамбла, пред пуном салом публике свих узраста. Ова бајковита и слојевита представа је под слоганом „Стерија за Змаја“ настала и са циљем обележавања јубилеја 120 година од Змајеве смрти, а вршачко позориште се тим догађајем истакло и као једино које је обележило годишњицу смрти омиљеног Теслиног песника, али и оснивача најстаријег српског позоришта, Српског народног позоришта. Датум прве представе на српском језику поклапа се у православном црквеном календару такође и са споменом на Светог Порфирија Глумца, а Народно позориште „Стерија“ тај датум обележава као позоришну славу кроз симболично окупљање свих запослених, представника Града Вршца, институција културе и образовања у граду и других пријатеља позоришта, у циљу креирања атмосфере заједништва око позоришне институције која се развија у родном граду једог од најзначајнијих неимара српске културне баштине, Јована Стерије Поповића.
Ансамбл Народног позоришта „Стерија“ постао је богатији за још једног младог глумца. Млади Вршчанин, Дарие Доклеан који је на УНИТЕР такмичењу за младе глумце Румуније постао лауреат престижног признања за најбољег младог глумца, биће у вршачком ансамблу још најмање годину дана. Позоришна публика је имала прилику да га гледа у представама Професионалне сцене на румунском језику „Славна“ Питера Квилтера у режији Стефана Саблића у улози пијанисте и у представи Матеја Вишњека „Експрес за Запад“ у режији Вадима Русуа, у више улога којима је освојио публику. Овај млади глумац лауреат је и Специјалне награде жирија за извођење монодраме „Секс, дрога, рокенрол“ Ерика Богосијана на фестивалу “Позориште је човек” 2024.
ОКТОБАР
Дечија недеља, највећа национална манифестација за заштиту и промоцију дечјих права је пред вратима, а ове године се одржава под слоганом “Ја сам дете имам план: толеранција и љубав за сваки дан!” у периоду од 7. до 13. октобра. Народно позориште „Стерија“ подржава ову манифестацију богатим програмом.
Октобар је месец старих, а друштвено одговорне установе широм Србије тим поводом организују различите активности којима се скреће пажња на важност солидарности са најстаријима у нашој популацији. Народно позориште „Стерија“ у оквиру ове глобалне акције традиционално узима учешће гостовањем у Геронтолошком центру Вршац где се за настарије становнике нашег града изводи представа у њиховом дому. Ове године је тим поводом изведена представа Жан Клод Каријера „Необично вече“ у режији Лилијане Ивановић, а играли су је глумци Народног позоришта „Стерија“ Соња Радосављевић и Срђан Радивојевић.
31. Фестивал класике „Вршачка позоришна јесен“ одржан је од 25. до 30. октобра. Публика је имала прилику да види неколико копродукција са учешћем глумаца из Црне Горе и Републике Српске. И ове године вршачки позоришни фестивал понудио је најзначајније представе које су обележиле протеклу сезону, са акцентом на модерна тумачења класичних дела. Фестивал је традиционално отворила представа домаћина, "Коштана - Сан - Ерос - Грех", Борисава Станковића у режији Владимира Лазића. У оквиру главног програма виђена је и једна од последњих режија недавно преминулог редитеља Јагоша Марковића по тексту Душана Ковачевића, "Урнебесна трагедија", у копродукцији Народног позоришта из Београда и Народног позоришта Републике Српске. Још једну комедију нашег академика Душана Ковачевића, "Радован Трећи" у режији госта из Словеније Вита Тауфера, извео је ансамбл Народног позоришта Сомбор у сарадњи са Град театаром из Будве. Југословенско драмско позориште гостовало је 28.10, а ансамбл овог београдског театра извео је вишеструко награђивану представу Бориса Лијешевића по тексту Хајнриха фон Клајста "Михаел Колхас". Следећа представа 31. селекције „Вршачке позоришне јесени“ била је "Богојављенска ноћ" Виљема Шекспира у режији Ивана Вање Алача у копродукцији Шекспир феста и Позоришта младих из Новог Сада, а ова представа је по оцени публике проглашена најбољом у селкцији. Народно позориште „Стерија“ однело је специјалну награду за сценски говор коју је освојио глумац Иван Ђорђевић за улогу Миткета. Последње вече фестивала, у част награђених, познати глумци извели су „Вече севдаха“.
НОВЕМБАР
Новембар 2024. био је у знаку фестивала. 3 наше представе појавиле су се на четири фестивала – „Камена срца“ учествују на ФАС-у у Београду и на Позоришном рингишпилу у Лазаревцу, „Експрес за Запад“ је требало да учествује на УПАД фестивалу у Новом Саду, али се због трагедије која се тамо догодила враћа, а учешће се одлаже за следећу годину, „Симпатијом и антипатијом“ отвара се фестивал „Публикум“ у Кули.
23. новембра изведена је премијера представе „Чекајући Годоа“ Семјуела Бекета у режији Јована Грујића.
Народно позориште „Стерија“ добило је ново појачање у ансамблу. Од 1. новембра глумачком колективу придружила се и млада глумица Ана Чупић.
ДЕЦЕМБАР
Пред пуном салом Народног позоришта „Стерија“, у недељу 15. децембра са почетком у 11 сати на Великој сцени Народног позоришта „Стерија“ изведена је
премијера представе за децу „Камена срца и Деда Мраз“ према мотивима текста Марине Миливојевић Мађарев, у адаптацији и режији Бојане Иванов Ђорђевић. У представи играју Јована Андрејевић Грујић, Ана Чупић, Иван Ђорђевић, Срђан Радивојевић и деца глумци Дечје и омладинске сцене вршачког позоришта.
23. децембра заказана је последња премијера за ову календарску годину – према Шекспировим мотивима редитељ Атила Антал режира представу „Хамлет парти“. Представа настаје у продукцији Професионалне сцене на румунском језику при Народном позоришту „Стерија“. Овај пројекат реализује се под покровитељством Покрајинског секретаријата за културу, јавно информисање и односе са верским заједницама, Националног савета румунске националне мањине и Града Вршца.
Колектив Народног позоришта „Стерија“ свим својим суграђанима, поштоваоцима и посетиоцима жели здраву и успешну 2025. годину!
Иван Ђорђевић
В.д. директора НП „Стерија“